poistenie
Blog

Dovolenka a cestovné poistenie

Oplatí sa míňať peniaze na cestovné poistenie? Je povinné? Je vôbec potrebné? To všetko si vysvetlíme v tomto článku, ktorý nás prevedie svetom cestovného poistenia.

Čo vlastne je a načo slúži cestovné poistenie? Cestovné poistenie do zahraničia Vás chráni pred nepredvídateľnými výdavkami akými sú zdravotné problémy ale aj škody, ktoré môžete spôsobiť iným. Každá poisťovňa má okrem svojho cenníka aj zoznam rizík, pred ktorými ich cestovné poistenie chráni cestujúceho. Najčastejšie sa jedna o krytie:

  • liečby v zahraničí
  • úrazy v zahraničí
  • spôsobenie škôd tretím stranám
  • poistenie batožiny (strata)
  • poruchy vozidla
  • meškanie vozidla
  • poistenie domáceho miláčika
  • poistenie domácnosti.

Vo väčšine prípadov je toto poistenie dobrovoľné a cestovné kancelárie netrvajú na ich uzatvorení. Je však potrebné podotknúť, že uzavretie poistenia je veľmi odporúčané a môže skutočne zachrániť od vysokých poplatkoch napr. v prípade liečby. Napr. v Bulharsku sa akútna infekcia bez potreby hospitalizácie môže vyšplhať až na 400 eur. Predstavte si sumu za vážnejšie ochorenie. 

Pri výbere poistenia je však treba zvážiť, ako často sa nachádzate v zahraničí. Turista, ktorý dovolenkuje raz ročne pri mori si úplne vystačí s poistením, ktoré si môže priamo zakúpiť k pobytu v cestovnej kancelárii. Ak cestujete do zahraničia pravidelne, oplatí sa Vám skôr celoročné cestovné poistenie, ktoré je vo veľa prípadoch omnoho lacnejšie ako krátkodobé. Navyše, celoročné poistenie využijete aj pri predĺžených víkendoch v zahraničí alebo aj pri obyčajných nákupoch v zahraničí. nemusíte tak mať stále na pamäti, že sa treba pred cestou poistiť.  

Pred výberom poistenia je dobré si overiť v poisťovni aj priebeh plnenia počas poistnej udalosti. Je rozdiel ak poisťovňa zaplatí lekárovi za úraz priamo a je rozdiel, ak poisťovňa zaplatí poistné plnenie až po predložení dokladu po návrate domov. Pri drahých úrazoch sa tak vyhnete problému, kde zobrať potrebné finančné prostriedky. Ak však čokoľvek v zahraničí u lekára alebo v lekárni zaplatíte, vždy trvajte na potvrdení o zaplatení. Bez potvrdenia resp. “bločku”, Vám žiadna poisťovňa nič nezaplatí. 

Pri kúpe poistenia sa tiež nezabudnite opýtať na možnosti zliav. Niektoré zdravotné poisťovne ponúkajú svojím poistencom zľavu na cestovné poistenie. prípadne zľavy za rozšírení balík poistenia. Určite sa opýtajte na túto možnosť vo svojej poisťovni.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.